ciekawostki
W każdym ogrodzie występuje wiele zwierząt, często ich nie zauważamy. Wystarczy jednak stworzyć im przyjazne warunki, a będą nas chętniej odwiedzać, a może zadomowią się na stałe. Zadbajmy o środowisko w którym żyjemy, wystarczy ograniczyć chemiczną ochronę roślin, a jeśli będzie taka potrzeba zastosujmy selektywne pestycydy nieszkodliwe dla organizmów pożytecznych. Można posadzić rośliny miododajne przyciągające owady oraz rośliny, których owocami żywią się różne gatunki ptaków. Jeżeli mamy taką możliwość zawieśmy budki lęgowe dla ptaków oraz regularnie dokarmiajmy je zimą. Zostawmy trochę gałęzi w cichym miejscu ogrodu – może zamieszka tam jeż. W podmurówkach ogrodzeń zostawmy kilka otworów, aby drobne zwierzęta mogły się swobodnie przemieszczać pomiędzy posesjami.
ptaki
Wiele gatunków ptaków skutecznie zwalcza populację szkodników (sikory, dzięcioły, pełzacze czy kosy). Posadźmy rośliny, których owoce dają im zimą pożywienie: głogi, berberysy, ogniki, irgi, cisy.
owady i pajęczaki
Owady są najczęstszymi gośćmi naszych ogrodów. Ich liczne występowanie świadczy o czystym środowisku, w którym żyjemy. Motyle urzekają ubarwieniem, pszczoły i trzmiele są wzorem pracowitości. W ogrodzie często spotykamy wiele organizmów pożytecznych: biedronki, złotooki, chrząszcze z rodziny biegaczowatych, ważki, mrówki rudnice czy pajęczaki. Aby je przywabić do ogrodu posadźmy rośliny miododajne np.: lawendę, budleję, rozchodniki, wrzosy, floksy, czy jeżówkę.
płazy / gady
Jeśli mamy w ogrodzie staw lub oczko wodne na pewno odwiedzą nas żaby. Pamiętajmy jednak, aby brzegi zbiornika wodnego łagodnie opadały do wody i były porośnięte roślinnością, dającą schronienie zwierzętom. Żaby i ropuchy zjadają ogromne ilości szkodliwych owadów, są więc naszymi sprzymierzeńcami. Gady w ogrodach pojawiają się rzadziej, ale przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować jaszczurkę zwinkę lub żyworódkę, a nawet zaskrońca. Zwierzęta te lubią wygrzewać się na słońcu, więc stosy kamieni lub alpinaria są ich ulubionym miejscem schronienia i wypoczynku.
ssaki
Któż z nas nie obserwował wiewiórek zwinnie poruszających się w koronach drzew? Jeśli w naszym ogrodzie rosną duże drzewa, możemy być pewni ich odwiedzin. Trudniej obserwować zwierzęta prowadzące nocny tryb życia. Po zmroku możemy zauważyć nietoperze. Często gniazdują na strychach starych budynków, ale możemy w ogrodzie umieścić budki lęgowe, może w nich zamieszkają. Jeże potrafią się pojawić niespodziewanie nawet w środku miasta. Jeśli w cichym miejscu w ogrodzie zostawimy stertę gałęzi i nie będziemy ich niepokoić, mogą ją zasiedlić. Potrafią zjeść dziennie do 200 gramów owadów, są jednak bardzo wrażliwe na pestycydy i łatwo ulegają zatruciu. Niestety, niektóre ssaki mogą nam przysporzyć kłopotów. Krety potrafią zniszczyć trawnik lub uszkodzić rośliny. Stosowanie siatek przeciw kretom w ogrodzie nie zawsze jest skutecznym rozwiązaniem. Jeśli się pojawią w ogrodzie starajmy się je złapać nie czyniąc im krzywdy i wypuścić na łąkę, przy odrobinie cierpliwości nie jest to takie trudne.
pszczoły murarki
Dawniej zamieszkiwały strzechy domów, obecnie ich populacja jest dużo mniejsza. Są to jedne z najskuteczniej zapylających owadów. Dorosłe osobniki, mimo posiadania żądła, są zupełnie nieagresywne. Coraz częściej pojawiają się w ogrodach, gdzie w odpowiednio przygotowanych rurkach z trzciny umieszczonych w ulu zakładają swoje kolonie. Aktywne są od wczesnej wiosny do początku lata. Pierwsze wylęgają się samce, dwa tygodnie po nich samice. Samice składają jaja w rurkach z trzciny zamurowując ich zakończenie. W tak zamkniętej rurce rozwijają się larwy, które pozostają w nich do wiosny, kiedy rozwijają się w dorosłe osobniki.