Trwałość nawierzchni utwardzonej zależy od sposobu wykonania podbudowy oraz właściwości użytych materiałów. Kostka granitowa jest naturalnym twardym kamieniem, odpornym na działanie mrozu, nie zmienia barwy, dzięki czemu jest jednym z najbardziej trwałych materiałów w brukarstwie.

 

Tak, ale po spełnieniu pewnych warunków.  Najważniejsze, aby podbudowa pod kostkę została wykonana w prawidłowy sposób (choć nie ma potrzeby wykonać podbudowy jak dla miejsc , w których ruch samochodów ciężarowych odbywa się w sposób ciągły). Ważna jest też grubość kostki (minimum 6 cm), kształt poszczególnych elementów tworzących nawierzchnię i sposób ich ułożenia. Należy również pamiętać, aby samochód ciężarowy jak najmniej manewrował oraz nie skręcał kół w miejscu – może to spowodować wybicie poszczególnych kostek. Ważne jest również, aby na etapie projektowym firma wykonawcza została poinformowana o planowanym sposobie użytkowania nawierzchni.

 

System automatycznego nawadniania można zainstalować w ogrodzie już istniejącym.  Aby zmniejszyć  ryzyko uszkodzenia roślin, należy dokładnie zaplanować  prace,  przewidzieć sposób zabezpieczenia roślin oraz nie prowadzić  prac  w okresie wysokich temperatur. Cała instalacja nawodnieniowa schowana jest pod ziemią , co wiąże się z wykopaniem kanałów na przewody nawodnieniowe pomiędzy roślinami,  pod trawnikiem czy nawierzchnia utwardzoną.  Dlatego  w  naszej firmie wypracowaliśmy technologię montażu nawodnienia w istniejących ogrodach, dzięki której dokładnie planujemy i sprawnie wykonujemy poszczególne etapy prac  minimalizując uszkodzenia roślin czy trawnika, aby  po zakończeniu prac ingerencja w ogród była  praktycznie niewidoczna.

 

Tak, można wykonać samodzielnie instalację nawodnieniową, chociaż wymaga to pewnej wiedzy z zakresu hydrauliki i elektryki, gdyż nawodnienie jest kombinacją rurociągów, elektrozaworów, zraszaczy, połączeń elektrycznych itp.  Nie mając doświadczenia możemy popełnić błędy, przez co nawodnienie lub pewne jego fragmenty nie będą pracowały prawidłowo. Usunięcie usterki może okazać się niemożliwe i system trzeba będzie budować od początku, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty.  Dlatego taką inwestycję powierzmy wyspecjalizowanej firmie, która  prawidłowo zaprojektuje i wykona system, użyje do tego właściwych materiałów i, co ważne, udzieli gwarancji na wykonane prace. Dzięki temu nawodnienie będzie prawidłowo funkcjonowało od pierwszego uruchomienia przez wiele lat.

 

Dla prawidłowego funkcjonowania systemu nawadniającego ważne jest określenie parametrów źródła wody (minimalne ciśnienie i wydajność – 3 atmosfery i 60dm3/min). W wielu wypadkach sieć wodociągowa spełnia te parametry. Korzystając  z sieci miejskiej należy liczyć się z większymi opłatami za wodę w porównaniu do kosztów pobierania wody z własnego ujęcia (niektóre zakłady wodociągowe instalują wodomierz ogrodowy, a inne zabraniają  używania wody do podlewania ogrodu, szczególnie w okresie suszy). Własne ujęcie wody pozwala uzyskać wymagane ciśnienie oraz wydajność przez instalację odpowiednio dobranych zestawów hydroforowych, a koszt inwestycji zwraca się po kilku sezonach, szczególnie w ogrodach o powierzchni ponad 1000m2.

 

W zasadzie rośliny zaleca się przesadzać wiosną (marzec do połowy kwietnia) lub jesienią (październik do połowy listopada). Przesadzanie roślin większych wiąże się z koniecznością przygotowania rośliny do tego zabiegu: należy przez okres około dwóch tygodni podlewać roślinę oraz przyciąć pędy, aby zmniejszyć transpirację po przesadzeniu. Należy także związać roślinę dla łatwiejszego transportu. Przesadzanie roślin starszych wymaga wiedzy i doświadczenia. W takiej sytuacji lepiej zwrócić się do fachowca, który określi ryzyko operacji, odpowiednio ją zaplanuje i przeprowadzi.

 

Rośliny sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacji. Żeby roślina przyjęła się prawidłowo należy ją podlać na dzień przed sadzeniem. Sadzimy w przygotowany dołek, obsypując urodzajną ziemią. Następnie dobrze dociskamy podłoże do korzeni oraz obficie podlewamy. Trzeba pamiętać o podlewaniu przez kolejne dni.

 

Do zabezpieczania roślin na zimę można używać białej agrowłókniny, mat słomianych oraz kory. W żadnym wypadku nie należy stosować folii, gdyż jest nieprzepuszczalna dla powietrza i rośliny łatwo się zaparzają. Rośliny okrywamy, gdy jesienią temperatura przez kilka kolejnych dni utrzymuje się około 0⁰C. Wiosną odkrywamy, gdy przez tydzień temperatura sięga kilku stopni Celsjusza. Rośliny zimozielone (np. rododendrony) odkrywa się w dzień pochmurny, aby uniknąć poparzenia przez ostre, wiosenne słońce.

 

Nawozy długodziałające równomiernie uwalniają składniki pokarmowe przez cały okres działania. Jest nimi trudniej przenawozić roślinę, więc są dla roślin bezpieczniejsze, są łatwiejsze w użyciu (nie pylą ) i wystarczy jedno nawożenie w sezonie. Należy je stosować na początku wegetacji, gdy temperatura osiąga ponad 10⁰C i utrzymywać równomierną wilgotność gleby, co jest warunkiem prawidłowego uwalniania składników pokarmowych. System nawodnieniowy poprzez dostarczanie roślinom  odpowiedniej ilości wody poprawia przyswajanie składników pokarmowych i wykorzystanie nawozów.